Vishay/Vitramon CDR01BX151BJZMAT
CDR01BX151BJZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BX151BJZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 100V 5% BX 0805
Datasheet Download
CDR01BX151BJZMAT.pdf
Availability of CDR01BX151BJZMAT
QUANTITY
CDR01BX151BJZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BX151BJZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BX151BJZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BX151BJZMAT
Related LinksCDR01BX1, CDR01BX151BJZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR01BX151BJZMAT Details Description
Related parts for CDR01BX151BJZMAT
CAP NAVIGATION OVAL BLACK datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES WIREWOUND 390 OHM 3W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
ACCELEROMETER TRPL AXIS 16LGA datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR DUAL XSON8 datasheet.pdf
RES 205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf