Vishay/Vitramon CDR01BX151BKZPAT
CDR01BX151BKZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BX151BKZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 100V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR01BX151BKZPAT.pdf
Availability of CDR01BX151BKZPAT
QUANTITY
CDR01BX151BKZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BX151BKZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BX151BKZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BX151BKZPAT
Related LinksCDR01BX1, CDR01BX151BKZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR01BX151BKZPAT Details Description
Related parts for CDR01BX151BKZPAT
FAN AXIAL 119X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
SGE-245-2-1530 03000C SFTY EDGE datasheet.pdf
12" X 12" - 6/PACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
RACK GROUNDING CABLE #10 AWG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO-220AB datasheet.pdf