Vishay/Vitramon CDR01BX181BJZRAT
CDR01BX181BJZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BX181BJZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V 5% BX 0805
Datasheet Download
CDR01BX181BJZRAT.pdf
Availability of CDR01BX181BJZRAT
QUANTITY
CDR01BX181BJZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BX181BJZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BX181BJZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BX181BJZRAT
Related LinksCDR01BX1, CDR01BX181BJZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR01BX181BJZRAT Details Description
Related parts for CDR01BX181BJZRAT
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 120V 200MA SOT23 datasheet.pdf