Vishay/Vitramon CDR01BX561BKZMAT
CDR01BX561BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BX561BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR01BX561BKZMAT.pdf
Availability of CDR01BX561BKZMAT
QUANTITY
CDR01BX561BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BX561BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BX561BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR01
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BX561BKZMAT
Related LinksCDR01BX5, CDR01BX561BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR01BX561BKZMAT Details Description
Related parts for CDR01BX561BKZMAT
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 324K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 1MM R/A datasheet.pdf