Vishay/Vitramon CDR01BX561BKZPAT
CDR01BX561BKZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR01BX561BKZPAT
Brief Description
CAP CER 560PF 100V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR01BX561BKZPAT.pdf
Availability of CDR01BX561BKZPAT
QUANTITY
CDR01BX561BKZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR01BX561BKZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR01BX561BKZPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR01BX561BKZPAT
Related LinksCDR01BX5, CDR01BX561BKZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR01BX561BKZPAT Details Description
Related parts for CDR01BX561BKZPAT
MOSFET 2N-CH 30V 5A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC CTRLR UVLO HV 16SOIC datasheet.pdf
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 41.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf