Vishay/Vitramon CDR02BX223AMZPAT
CDR02BX223AMZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR02BX223AMZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V 20% BX 1805
Datasheet Download
CDR02BX223AMZPAT.pdf
Availability of CDR02BX223AMZPAT
QUANTITY
CDR02BX223AMZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR02BX223AMZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR02BX223AMZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR02
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1805 (4512 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR02BX223AMZPAT
Related LinksCDR02BX2, CDR02BX223AMZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR02BX223AMZPAT Details Description
Related parts for CDR02BX223AMZPAT
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
BNC MALE/RETR SHEATH BANANA 60" datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN FFC VERT 33POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IND 10MM FLAT WHT DIFF TAB TERM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.11A 145 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf