Vishay/Vitramon CDR02BX223AMZSAT
CDR02BX223AMZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR02BX223AMZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V 20% BX 1805
Datasheet Download
CDR02BX223AMZSAT.pdf
Availability of CDR02BX223AMZSAT
QUANTITY
CDR02BX223AMZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR02BX223AMZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR02BX223AMZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR02
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1805 (4512 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR02BX223AMZSAT
Related LinksCDR02BX2, CDR02BX223AMZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR02BX223AMZSAT Details Description
Related parts for CDR02BX223AMZSAT
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC AXL datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SW BASIC SPST-NO 5A SEALED 125V datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 5.9NH 280MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.35KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf