Vishay/Vitramon CDR03BX563AKZMAT
CDR03BX563AKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR03BX563AKZMAT
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V 10% BX 1808
Datasheet Download
CDR03BX563AKZMAT.pdf
Availability of CDR03BX563AKZMAT
QUANTITY
CDR03BX563AKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR03BX563AKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR03BX563AKZMAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR03BX563AKZMAT
Related LinksCDR03BX5, CDR03BX563AKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR03BX563AKZMAT Details Description
Related parts for CDR03BX563AKZMAT
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC GAS GAUGE LITH-ION 16-SOIC datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 20POS IDC SOCKET GOLD W/POL datasheet.pdf
LENS FOR CREE XR-E datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf