Vishay/Vitramon CDR04BX104AMZPAT
CDR04BX104AMZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR04BX104AMZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 20% BX 1812
Datasheet Download
CDR04BX104AMZPAT.pdf
Availability of CDR04BX104AMZPAT
QUANTITY
CDR04BX104AMZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR04BX104AMZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR04BX104AMZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR04
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR04BX104AMZPAT
Related LinksCDR04BX1, CDR04BX104AMZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR04BX104AMZPAT Details Description
Related parts for CDR04BX104AMZPAT
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-15VOU datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf