Vishay/Vitramon CDR04BX563BKZMAT
CDR04BX563BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR04BX563BKZMAT
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V 10% BX 1812
Datasheet Download
CDR04BX563BKZMAT.pdf
Availability of CDR04BX563BKZMAT
QUANTITY
CDR04BX563BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR04BX563BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR04BX563BKZMAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR04BX563BKZMAT
Related LinksCDR04BX5, CDR04BX563BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR04BX563BKZMAT Details Description
Related parts for CDR04BX563BKZMAT
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT523 datasheet.pdf
IC LINE-SIDE DAA 16TSSOP datasheet.pdf
GDT 350V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17112 datasheet.pdf
MEGOHMMETER datasheet.pdf
VARISTOR 85V 900A 2220 datasheet.pdf