Sumida Corporation CDR105BNP-391KC
CDR105BNP-391KC picture photo
Mfg. Part Number
CDR105BNP-391KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 350MA 1.34 OHM
Datasheet Download
CDR105BNP-391KC.pdf
Availability of CDR105BNP-391KC
QUANTITY
CDR105BNP-391KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR105BNP-391KC
Internal Part NumberEIS-CDR105BNP-391KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR105B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.34 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR105BNP-391KC
Related LinksCDR105B, CDR105BNP-391KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR105BNP-391KC Details Description
Related parts for CDR105BNP-391KC
TERM BLOCK RCPT 9POS TOP ENTRY datasheet.pdf
DIN/96P/R-HDR datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 240KHZ RRO 28QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf