AVX Corporation CDR12BG4R3ABUS
CDR12BG4R3ABUS picture photo
Mfg. Part Number
CDR12BG4R3ABUS
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 50V BG 0606
Datasheet Download
CDR12BG4R3ABUS.pdf
Availability of CDR12BG4R3ABUS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDR12BG4R3ABUS Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR12BG4R3ABUS
Internal Part NumberEIS-CDR12BG4R3ABUS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR12
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBG
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR12BG4R3ABUS
Related LinksCDR12BG, CDR12BG4R3ABUS Datasheet, AVX Corporation Distributor
CDR12BG4R3ABUS Details Description
Related parts for CDR12BG4R3ABUS
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH07T/AE07/AFH07T datasheet.pdf
CABLE ASSY MT-RJ/DUP SC XG 5M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 16 M20 BLACK datasheet.pdf
IC TXRX 2.4GHZ 16K FLASH 32QFN datasheet.pdf