Vishay/Vitramon CDR31BP101BJZMAT
CDR31BP101BJZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP101BJZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP101BJZMAT.pdf
Availability of CDR31BP101BJZMAT
QUANTITY
CDR31BP101BJZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP101BJZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP101BJZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP101BJZMAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP101BJZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP101BJZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP101BJZMAT
CONN HEADR BRKWAY .100 23POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf