KEMET CDR31BP101BKUR
CDR31BP101BKUR picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP101BKUR
Brief Description
CAP CER 100PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP101BKUR.pdf
Availability of CDR31BP101BKUR
QUANTITY
CDR31BP101BKUR Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP101BKUR
Internal Part NumberEIS-CDR31BP101BKUR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package25,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP101BKUR
Related LinksCDR31BP, CDR31BP101BKUR Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BP101BKUR Details Description
Related parts for CDR31BP101BKUR
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
CONV DC-DC 5W 48VIN 12VOUT SGL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 43A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
OLIMEX EMBEDDDED SDMMC MODULE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT SKT datasheet.pdf