Vishay/Vitramon CDR31BP160BKZPAT
CDR31BP160BKZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP160BKZPAT
Brief Description
CAP CER 16PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP160BKZPAT.pdf
Availability of CDR31BP160BKZPAT
QUANTITY
CDR31BP160BKZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP160BKZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP160BKZPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP160BKZPAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP160BKZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP160BKZPAT Details Description
Related parts for CDR31BP160BKZPAT
CONN EDGECARD 130PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
52 MODIV HSG COMP DR .100 POL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
MCU 8BIT 8KB 16MHZ 20-UFQFPN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.69 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf