Vishay/Vitramon CDR31BP161BJZSAT
CDR31BP161BJZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP161BJZSAT
Brief Description
CAP CER 160PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP161BJZSAT.pdf
Availability of CDR31BP161BJZSAT
QUANTITY
CDR31BP161BJZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP161BJZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP161BJZSAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP161BJZSAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP161BJZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP161BJZSAT Details Description
Related parts for CDR31BP161BJZSAT
CONN SPADE 16-22 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
IC OPAMP GP RRO 1MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf