Vishay/Vitramon CDR31BP200BKZMAT
CDR31BP200BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP200BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP200BKZMAT.pdf
Availability of CDR31BP200BKZMAT
QUANTITY
CDR31BP200BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP200BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP200BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP200BKZMAT
Related LinksCDR31BP2, CDR31BP200BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP200BKZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP200BKZMAT
DIODE VARIABLE CAP 6V 1006 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 70A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SERIAL PCI BOARD 2 PORT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf