Xilinx XC6VCX75T-1FF784I
XC6VCX75T-1FF784I picture photo
Mfg. Part Number
XC6VCX75T-1FF784I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 360 I/O 784FCBGA
Datasheet Download
XC6VCX75T-1FF784I.pdf
Availability of XC6VCX75T-1FF784I
QUANTITY
XC6VCX75T-1FF784I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC6VCX75T-1FF784I
Internal Part NumberEIS-XC6VCX75T-1FF784I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSubstrate Supplier Addition 03/Nov/2014
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex® 6 CXT
Number of LABs/CLBs5820
Number of Logic Elements/Cells74496
Total RAM Bits5750784
Number of I/O360
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case784-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package784-FCBGA (29x29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC6VCX75T-1FF784I
Related LinksXC6VCX75, XC6VCX75T-1FF784I Datasheet, Xilinx Distributor
XC6VCX75T-1FF784I Details Description
Related parts for XC6VCX75T-1FF784I
RES SMD 1.02K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DC/DC 1KVDC ISOLAT SMD 1W 12-15V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR SHORT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 455MA 600 MOHM TH datasheet.pdf