Diodes Incorporated AP7340-31FS4-7
AP7340-31FS4-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7340-31FS4-7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.15A X2-DFN-4
Datasheet Download
AP7340-31FS4-7.pdf
Availability of AP7340-31FS4-7
QUANTITY
AP7340-31FS4-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7340-31FS4-7
Internal Part NumberEIS-AP7340-31FS4-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.25V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageX2-DFN1010-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7340-31FS4-7
Related LinksAP7340-, AP7340-31FS4-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7340-31FS4-7 Details Description
Related parts for AP7340-31FS4-7
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDCTR T/D 10A 600V datasheet.pdf
ANTENNA 2.4GHZ PCB DBI UFL datasheet.pdf
BLZP 5.00/02/90F SN BK BX datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FREEDOM EVAL BOARD MPC17511 datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf