KEMET CDR31BP220BKUS7185
CDR31BP220BKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP220BKUS7185
Brief Description
CAP CER 22PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP220BKUS7185.pdf
Availability of CDR31BP220BKUS7185
QUANTITY
CDR31BP220BKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP220BKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR31BP220BKUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP220BKUS7185
Related LinksCDR31BP22, CDR31BP220BKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BP220BKUS7185 Details Description
Related parts for CDR31BP220BKUS7185
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.175A 66 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 5A 32VDC datasheet.pdf
CONN RING 14-18 AWG #1/2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CO-LOCATION SECURITY UPGRADE KIT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS CABLE PIN datasheet.pdf