Vishay/Vitramon CDR31BP240BFZSAT
CDR31BP240BFZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP240BFZSAT
Brief Description
CAP CER 24PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP240BFZSAT.pdf
Availability of CDR31BP240BFZSAT
QUANTITY
CDR31BP240BFZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP240BFZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP240BFZSAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP240BFZSAT
Related LinksCDR31BP2, CDR31BP240BFZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP240BFZSAT Details Description
Related parts for CDR31BP240BFZSAT
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 100MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 174.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf