Bourns Inc. SDE0805A-471K
SDE0805A-471K picture photo
Mfg. Part Number
SDE0805A-471K
Brief Description
FIXED IND 470UH 550MA 1.7 OHM
Datasheet Download
SDE0805A-471K.pdf
Availability of SDE0805A-471K
QUANTITY
SDE0805A-471K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0805A-471K
Internal Part NumberEIS-SDE0805A-471K
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating550mA
Current - Saturation400mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0805A-471K
Related LinksSDE080, SDE0805A-471K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0805A-471K Details Description
Related parts for SDE0805A-471K
CAP FILM 0.27UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
IND DELAY LINE 1.2NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
LAMP INCANDESC 5MM YELLOW TB SMD datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 32A datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf