Vishay/Dale RN60C1692DRSL
RN60C1692DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1692DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1692DRSL.pdf
Availability of RN60C1692DRSL
QUANTITY
RN60C1692DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1692DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1692DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1692DRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1692DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1692DRSL Details Description
Related parts for RN60C1692DRSL
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 240MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
BKWY HEADER 15 SAU 6POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.39A 210 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HAN D F GT CONTACT 2 5 /AWG 14 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC XO 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SSR PM IP00 660VAC/50A AC INPUT datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf