Yageo NKN200FR-73-10R
NKN200FR-73-10R picture photo
Mfg. Part Number
NKN200FR-73-10R
Brief Description
RES 10 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN200FR-73-10R.pdf
Availability of NKN200FR-73-10R
QUANTITY
NKN200FR-73-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN200FR-73-10R
Internal Part NumberEIS-NKN200FR-73-10R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN200FR-73-10R
Related LinksNKN200F, NKN200FR-73-10R Datasheet, Yageo Distributor
NKN200FR-73-10R Details Description
Related parts for NKN200FR-73-10R
POT 20K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
ON CHIP DEBUG EMULATOR datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V MP-25ZP/TO-263 datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
.8 EDGE CARD CONN SMT L/F datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 85MM RND 23MM HT datasheet.pdf