Vishay/Dale CMF55402K00BEEA70
CMF55402K00BEEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402K00BEEA70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402K00BEEA70.pdf
Availability of CMF55402K00BEEA70
QUANTITY
CMF55402K00BEEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402K00BEEA70
Internal Part NumberEIS-CMF55402K00BEEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402K00BEEA70
Related LinksCMF55402, CMF55402K00BEEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402K00BEEA70 Details Description
Related parts for CMF55402K00BEEA70
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220FN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 0.887 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINISTR 2-ROW WAFER ASSY 28CKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
PAC-S300-RV24 CBL ASSY datasheet.pdf
CONNECTOR, A-FREE SATA REC H0.54 datasheet.pdf
MICRO 31C P 6" WHT JACKS datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS datasheet.pdf