Vishay/Vitramon CDR31BP330BFZPAT
CDR31BP330BFZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP330BFZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP330BFZPAT.pdf
Availability of CDR31BP330BFZPAT
QUANTITY
CDR31BP330BFZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP330BFZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP330BFZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP330BFZPAT
Related LinksCDR31BP3, CDR31BP330BFZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP330BFZPAT Details Description
Related parts for CDR31BP330BFZPAT
IC REG SWITCHD CAP 1.8V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE OVP 6SON datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf