Vicor Corporation VE-20R-CX-B1
VE-20R-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20R-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VE-20R-CX-B1.pdf
Availability of VE-20R-CX-B1
QUANTITY
VE-20R-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20R-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-20R-CX-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20R-CX-B1
Related LinksVE-20R, VE-20R-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20R-CX-B1 Details Description
Related parts for VE-20R-CX-B1
VARISTOR 360V 400A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 100C 6LLP datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1400V 900A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.9A 30 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf