Vishay/Vitramon CDR31BP3R0BDZMAT
CDR31BP3R0BDZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP3R0BDZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 100V BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP3R0BDZMAT.pdf
Availability of CDR31BP3R0BDZMAT
QUANTITY
CDR31BP3R0BDZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP3R0BDZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP3R0BDZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP3R0BDZMAT
Related LinksCDR31BP3, CDR31BP3R0BDZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP3R0BDZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP3R0BDZMAT
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 48POS STR datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CIRCUIT MODULE W/HOUSING datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 28DSBGA datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf