KEMET CDR31BP470BFUS7185
CDR31BP470BFUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP470BFUS7185
Brief Description
CAP CER 47PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP470BFUS7185.pdf
Availability of CDR31BP470BFUS7185
QUANTITY
CDR31BP470BFUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP470BFUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR31BP470BFUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP470BFUS7185
Related LinksCDR31BP47, CDR31BP470BFUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BP470BFUS7185 Details Description
Related parts for CDR31BP470BFUS7185
RES SMD 51 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IR-550-303-CE-LAMP datasheet.pdf
47UF 10V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf
CAP 1 UF 20% 100 V datasheet.pdf