Vishay/Vitramon CDR31BP470BFZMAT
CDR31BP470BFZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP470BFZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP470BFZMAT.pdf
Availability of CDR31BP470BFZMAT
QUANTITY
CDR31BP470BFZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP470BFZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP470BFZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP470BFZMAT
Related LinksCDR31BP4, CDR31BP470BFZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP470BFZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP470BFZMAT
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.067GHZ 689TBGA datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR PCM5101 datasheet.pdf
RES 287 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 1.5A TP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf