Vishay/Vitramon CDR31BP470BJZPAT
CDR31BP470BJZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP470BJZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP470BJZPAT.pdf
Availability of CDR31BP470BJZPAT
QUANTITY
CDR31BP470BJZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP470BJZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP470BJZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP470BJZPAT
Related LinksCDR31BP4, CDR31BP470BJZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP470BJZPAT Details Description
Related parts for CDR31BP470BJZPAT
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL CH 10-UTQFN datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 2X1 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf