KEMET CDR31BP470BKUS7185
CDR31BP470BKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP470BKUS7185
Brief Description
CAP CER 47PF 100V 10% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP470BKUS7185.pdf
Availability of CDR31BP470BKUS7185
QUANTITY
CDR31BP470BKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP470BKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR31BP470BKUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP470BKUS7185
Related LinksCDR31BP47, CDR31BP470BKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BP470BKUS7185 Details Description
Related parts for CDR31BP470BKUS7185
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLG-VALVE PLUG 1M datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
TV 16C 16#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
+3 V/+5 V, Rail-to-Rail Quad, 8-Bit DAC IC datasheet.pdf