Vishay/Vitramon CDR31BP4R3BCZMAT
CDR31BP4R3BCZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP4R3BCZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP4R3BCZMAT.pdf
Availability of CDR31BP4R3BCZMAT
QUANTITY
CDR31BP4R3BCZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP4R3BCZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP4R3BCZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP4R3BCZMAT
Related LinksCDR31BP4, CDR31BP4R3BCZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP4R3BCZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP4R3BCZMAT
JUMPER-H1502TR/A3049L/H1502TR 2" datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 30V datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/36/180FLF 1.5BK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
KIT DEV FOR XE216 FAMILY datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf