KEMET CDR31BX102BKSM
CDR31BX102BKSM picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BX102BKSM
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR31BX102BKSM.pdf
Availability of CDR31BX102BKSM
QUANTITY
CDR31BX102BKSM Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BX102BKSM
Internal Part NumberEIS-CDR31BX102BKSM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package25,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BX102BKSM
Related LinksCDR31BX, CDR31BX102BKSM Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BX102BKSM Details Description
Related parts for CDR31BX102BKSM
CONN RECEPT 17POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1.2KV 3A TO-220AB datasheet.pdf