KEMET CDR31BX103AKUS7185
CDR31BX103AKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BX103AKUS7185
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR31BX103AKUS7185.pdf
Availability of CDR31BX103AKUS7185
QUANTITY
CDR31BX103AKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BX103AKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR31BX103AKUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BX103AKUS7185
Related LinksCDR31BX10, CDR31BX103AKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR31BX103AKUS7185 Details Description
Related parts for CDR31BX103AKUS7185
IC PROGRAM 3.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.261 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
BASEPLATE BLK PLASTIC W/SCREWS datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 400A datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 76000UF 40V SCREW datasheet.pdf