Vishay/Vitramon CDR31BX821BKWSAT
CDR31BX821BKWSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BX821BKWSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 100V 10% BX 0805
Datasheet Download
CDR31BX821BKWSAT.pdf
Availability of CDR31BX821BKWSAT
QUANTITY
CDR31BX821BKWSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BX821BKWSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BX821BKWSAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BX821BKWSAT
Related LinksCDR31BX8, CDR31BX821BKWSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BX821BKWSAT Details Description
Related parts for CDR31BX821BKWSAT
CONN HEADER 7POS VERT SMD 15GOLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DIFF 1MSPS 8MSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 18MM datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD POWERSSO24 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PUNCH UNIT CONDUIT 3/4" datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf