Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C101JC51PNC
CL05C101JC51PNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05C101JC51PNC
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C101JC51PNC.pdf
Availability of CL05C101JC51PNC
QUANTITY
CL05C101JC51PNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C101JC51PNC
Internal Part NumberEIS-CL05C101JC51PNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAuto Grade MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C101JC51PNC
Related LinksCL05C10, CL05C101JC51PNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C101JC51PNC Details Description
Related parts for CL05C101JC51PNC
MOSFET N-CH 400V 10A D2PAK datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8MAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE UHF VAR CAP 30V SOD323 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf