KEMET CDR32BP102BKUS7956
CDR32BP102BKUS7956 picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP102BKUS7956
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP102BKUS7956.pdf
Availability of CDR32BP102BKUS7956
QUANTITY
CDR32BP102BKUS7956 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP102BKUS7956
Internal Part NumberEIS-CDR32BP102BKUS7956
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP102BKUS7956
Related LinksCDR32BP10, CDR32BP102BKUS7956 Datasheet, KEMET Distributor
CDR32BP102BKUS7956 Details Description
Related parts for CDR32BP102BKUS7956
FUSE BOARD MNT 600MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 18POS 2.54MM datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLCK/RED ON YEL 50/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
1500UF 10V 10X30MM 105C 7000H datasheet.pdf