Vishay/Vitramon CDR32BP161BFZPAT
CDR32BP161BFZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP161BFZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 160PF 100V 1% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP161BFZPAT.pdf
Availability of CDR32BP161BFZPAT
QUANTITY
CDR32BP161BFZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP161BFZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP161BFZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP161BFZPAT
Related LinksCDR32BP1, CDR32BP161BFZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP161BFZPAT Details Description
Related parts for CDR32BP161BFZPAT
CIR BRKR THRM 13A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
OSC XO 81.92MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf