Vishay/Vitramon CDR32BP271BKZMAT
CDR32BP271BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP271BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 100V 10% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP271BKZMAT.pdf
Availability of CDR32BP271BKZMAT
QUANTITY
CDR32BP271BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP271BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP271BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP271BKZMAT
Related LinksCDR32BP2, CDR32BP271BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP271BKZMAT Details Description
Related parts for CDR32BP271BKZMAT
CON PWR JCK 1.0 X 3.8MM VERT datasheet.pdf