Vishay/Vitramon CDR32BP301BFZRAT
CDR32BP301BFZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP301BFZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 100V 1% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP301BFZRAT.pdf
Availability of CDR32BP301BFZRAT
QUANTITY
CDR32BP301BFZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP301BFZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP301BFZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP301BFZRAT
Related LinksCDR32BP3, CDR32BP301BFZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP301BFZRAT Details Description
Related parts for CDR32BP301BFZRAT
FIXED IND 100UH 2.8A 95 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14-TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf