United Chemi-Con EKZE350ETD471MJ20S
EKZE350ETD471MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE350ETD471MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZE350ETD471MJ20S.pdf
Availability of EKZE350ETD471MJ20S
QUANTITY
EKZE350ETD471MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE350ETD471MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKZE350ETD471MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance23 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE350ETD471MJ20S
Related LinksEKZE350ET, EKZE350ETD471MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE350ETD471MJ20S Details Description
Related parts for EKZE350ETD471MJ20S
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE .25A 600V T-LAG UL CSA datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 779MA 200 MOHM datasheet.pdf
KNOB SMOOTH 3.250" ALUMINUM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf