Vishay/Vitramon CDR32BP301BKZMAT
CDR32BP301BKZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP301BKZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 100V 10% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP301BKZMAT.pdf
Availability of CDR32BP301BKZMAT
QUANTITY
CDR32BP301BKZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP301BKZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP301BKZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP301BKZMAT
Related LinksCDR32BP3, CDR32BP301BKZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP301BKZMAT Details Description
Related parts for CDR32BP301BKZMAT
RES SMD 910 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
CA 62.5/125UM ZIP FSD/FSD 1M1 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
PREMIUM GLOW SQUARES 3"X3" 50PC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 287VC P600 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf