Vishay/Dale RWR82N50R0FSBSL
RWR82N50R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N50R0FSBSL
Brief Description
RES 50 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N50R0FSBSL.pdf
Availability of RWR82N50R0FSBSL
QUANTITY
RWR82N50R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N50R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82N50R0FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N50R0FSBSL
Related LinksRWR82N5, RWR82N50R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N50R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR82N50R0FSBSL
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf