Vishay/Vitramon CDR32BP431BFZPAT
CDR32BP431BFZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP431BFZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 430PF 100V 1% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP431BFZPAT.pdf
Availability of CDR32BP431BFZPAT
QUANTITY
CDR32BP431BFZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP431BFZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP431BFZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP431BFZPAT
Related LinksCDR32BP4, CDR32BP431BFZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP431BFZPAT Details Description
Related parts for CDR32BP431BFZPAT
CONN HEADER 100POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CARRYING CASE FOR TPI 440 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS DOUBLE CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 08POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf