Vishay/Vitramon CDR32BP511BFZRAT
CDR32BP511BFZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP511BFZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 100V 1% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP511BFZRAT.pdf
Availability of CDR32BP511BFZRAT
QUANTITY
CDR32BP511BFZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP511BFZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP511BFZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP511BFZRAT
Related LinksCDR32BP5, CDR32BP511BFZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP511BFZRAT Details Description
Related parts for CDR32BP511BFZRAT
FUSE BOARD MNT 250MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS HSG datasheet.pdf
D4SL-CN1 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf