Vishay/Vitramon CDR32BP511BKZPAT
CDR32BP511BKZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP511BKZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 100V 10% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP511BKZPAT.pdf
Availability of CDR32BP511BKZPAT
QUANTITY
CDR32BP511BKZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP511BKZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP511BKZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP511BKZPAT
Related LinksCDR32BP5, CDR32BP511BKZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP511BKZPAT Details Description
Related parts for CDR32BP511BKZPAT
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 20COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H GOLD datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf