Vishay/Vitramon CDR32BP5R1BCZMAT
CDR32BP5R1BCZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP5R1BCZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 100V BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP5R1BCZMAT.pdf
Availability of CDR32BP5R1BCZMAT
QUANTITY
CDR32BP5R1BCZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP5R1BCZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP5R1BCZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP5R1BCZMAT
Related LinksCDR32BP5, CDR32BP5R1BCZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP5R1BCZMAT Details Description
Related parts for CDR32BP5R1BCZMAT
FIXED IND 330UH 4.9A 100 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COUNTER BIN 4BIT U/D 16SO datasheet.pdf
SW TOP ROLLER ARM SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.75A 48 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
NON PLUGINSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf