Vishay/Vitramon CDR33BP162BJZMAT
CDR33BP162BJZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BP162BJZMAT
Brief Description
CAP CER 1600PF 100V 5% BP 1210
Datasheet Download
CDR33BP162BJZMAT.pdf
Availability of CDR33BP162BJZMAT
QUANTITY
CDR33BP162BJZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BP162BJZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR33BP162BJZMAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BP162BJZMAT
Related LinksCDR33BP1, CDR33BP162BJZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR33BP162BJZMAT Details Description
Related parts for CDR33BP162BJZMAT
IC INVERTER TRPL S-8 US8 datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE RED DIFF VERT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 115/250VAC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR SPDT HORZ SMD 5V datasheet.pdf
CABLE GLANDS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SHORT PIN PUSHIN datasheet.pdf