Bourns Inc. SRF0905-471Y
SRF0905-471Y picture photo
Mfg. Part Number
SRF0905-471Y
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
INDUCTOR COMMON MODE 470UH 1.1A
Datasheet Download
SRF0905-471Y.pdf
Availability of SRF0905-471Y
QUANTITY
SRF0905-471Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRF0905-471Y
Internal Part NumberEIS-SRF0905-471Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRF0905 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesSRF0905
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypePower or Data Line
Number of Lines2
Inductance470µH
Current1.1A
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Impedance1 kOhm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.362" L x 0.236" W (9.20mm x 6.00mm)
Height (Max)0.209" (5.30mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRF0905-471Y
Related LinksSRF090, SRF0905-471Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRF0905-471Y Details Description
Related parts for SRF0905-471Y
FUSE BOARD MNT 7A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1.165A 93 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf